Text Size

Jeigu Jūs jau turite pirtį ir manote kad ji gali būti dar geresnė - siūlau išbandyti ŽADEITĄ - akmenį kuris dėl savo savybių - labai gero šilumos pralaidumo ir talpos - kokybiškai pakeičia pirties garo pojūtį. Daugiau informacijos apie šį akmenį svetainėje www.zadeitas.lt

Jeigu jaučiate kad pirtis - Jūsų gyvenimo dalis ir norėtumėte išmokti naudotis visais  pirties teikiamais malonumais, tai  siūlau susipažnti su pirtininko darbo subtilybėmis - vanojimo technika, muilo masažu, greito organizmo atsistatymu po vanojimų ir tt. Mokau pirtininkavimo meno, pirties paruošimo niuansų, pirtinimosi metodikos visapusiškam pirties išjautimui.

Jeigu Jūs norite pasistatyti pirtį ir Jums kyla begalės klausimų dėl išplanavimo, krosnies, ventiliacijos, apšvietimo, gultų matmenų bei kitų klausimų susijusių su pirtimi - kreipkitės - pasistengsiu padėti rasti atsakymus kurie bus pritaikyti Jūsų pirčiai. Taip pat konsultuoju ir tuos kas jau turi pirtį, tačiau nori ją padaryti geresne...
Be masažų atliekamų pirtyje taip pat siūlau išbandyti popirtinį masažą arba gali būti atliekamas  klasikinis masažas be pirties procedūrų . Bet kuriuo atveju "sausi" masažai  (klasikinis ar popirtinis) yra derinami su netradicine "šildančių rankų" tecnika.

Pirtyje , kurios tikslas - suteikti kūno ir sielos išvalymą, su pojūčius įsiūbuojančia metodika atliekamos organizmą valančios bei atpalaiduojančios procedūros. Tai druskos pilingas, intensyvūs, tačiau švelnūs vanojimai, akmenų masažas bei pirties kulminacija - muilo putų masažas...

Jeigu jau esate numatę poilsinę dieną ar renginį vietovėje kurioje yra pirtis, ir norėtumėte pajusti VISUS pirties malonumus - pabandykite užsisakyti pirtininko paslaugas, ir pirtis atsivers Jums kaip malonumų skrynia...

Pirties samprata

Visos žemiau išdėstytos mintys yra autoriaus NUOMONĖ - su ja galima sutikti , ginčytis ar ignoruoti - tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas.

 

Dažniausiai žmonės klausia, kokia turi būti pirtis? Ir kaip taisyklė- galvoja apie statinį (ar jo dalį). Tai yra TIK IŠ DALIES teisinga - taip- pirtyje (pastate) galima pasišildyti, pasėdėti ir t.t....Pagal kondicijas vyraujančias pirčių garinėse kondicijas (temperatūros ir drėgmės santykį) pirties statinys vadinamas "šlapia" (turkiška), "drėgna" (lietuviška, rusiška) bei "sausaure" (suomiška) pirtimi.

Tačiau yra DAR VIENA pirties samprata, kuri susijusi su pirtimi kaip statiniu- tai yra pirtis kaip PROCESAS. Turbūt teko girdėti tokius išsireiškimus "prieš pirtį reikia padaryt tą ar aną", "po pirties nuėjo pailsėti", " pirties metu žmonės šokinėjo į eketę" ir t.t. ir t.p.? Ar tai kalbama apie pirtį kaip PASTATĄ ar kaip PROCESĄ?

Dėl tos priežasties kad VIENAS žodis "pirtis" turi DVI reikšmes - VEIKSMAS (procesas) ir DAIKTAS (statinys) - atsiranda daug painiavos.

Pavyzdiui architektai ir dizaineriai pirtį traktuoja kaip statinį, kurį reikia parduoti -  kuo brangiau. Koėl taip? Ogi todėl kad pirties (kaip proceso) sąvoka IŠSIGIMĖ - įprasta gyvenimiškai svarbi žmonių gyvenimo funkcija pavirto PRAMOGA (vos ne prabangos dalyku), o už "prabangias" pramogas (juo labiau statomas nuosavoje teritorijoje) reikia mokėti (architektų supratimu) DAUG.... 

Šis pirties (kaip proceso) sampratos išsigimimas pasidėjo ir plito kažkur nuo tarybinių laikų pradžios - kai "pasikėlę" tarybiniai funkcionieriai pradėjo mėgdžioti prieš tai buvusių dvarininkų "linksmybes" pirtyje - todėl daug kam ir dabar (kaip gaila tai būtų pripažinti) pirtis - išgertuvių ir lėbavimo atributas. Visa laimė, kad šiuo metu yra atsiradusios žmonių grupės, kurios ieško pirties kultūros ištakų - tai UAB "Pirties akademija" (www.pirtis.lt)bei Lietuviškos pirties bičiulių draugija (www.pirtiesbiciulai.lt).

Kalbant apie pirtį kaip procesą reikėtų užduoti retai keliamą, tačiau LABAI SVARBŲ klausimą : o koks turėtų būti PAGRINDINIS pirties TIKSLAS? - t.y kas turi būti PASIEKTA pirties metu?

Tai yra kertinis pirties klausimas, į kurio atsakymą remiasi visa kas susiję su konkrečia pirtimi (tiek kaip procesu, taip ir statiniu). Žmogus, nežinantis pirtiies tikslo , kaip taisyklė, pasistato "pirtį", kuri "tinka viskam, tačiau netinka niekam konkrečiai"-   kitaip tariant- kapitonui, nežinančiam TIKSLO, joks vėjas nebus pakeliui.

Tad kyla klausimas: o koks yra (ar galėtų būti) PAGRINDINIS pirties proceso tikslas (tas tikslas , kurį BŪTINAI reikia pasiekti pirties proceso metu)?

va čia prasideda JŪSŲ pasirinkimas - pasirodo, tikslai gali būti įvairiausi (išvardinta atsitiktine tvarka):

- aukščiau minėtas lėbavimas (išgertuvės,

- ritualų atlikimas (šamanų dalykėliai),

- laisvalaikio praleidimas (savotiška pramoga),

- išsivalymas (tiek fizinis tiek psichologinis),

- sveikata (kai žmonės GYDOMI pirtyje - pvz- nuleidžiamas kraujas, statomos klizmos, daromi GYDOMIEJI masažai)

- muziejus (kai pirties "procedūra" susiveda į pirties (statinio) apžiūrą - būna ir tokie variantai)

 

Kiekvienas besiruošiantis statyti pirtį turėtų apsispręsti dėl PAGRINDINIO savo būsimos pirties tikslo (pasirinkti galima iš aukščiau išvardintų arba sugalvoti kokį nors savąjį), nes atsižvelgiant į tą PAGRINDINĮ tikslą yra modeliuojamas pirties procesas ir šiam PROCESUI atlikti yra kriamas ĮRANKIS - PIRTIES STATINYS. 

Vienas svarbus niuansas- pirtis GALI turėti DAUGIAU tikslų, tačiau PAGRINDINIS tikslas YRA VIENAS, o kiti tikslai yra ANTRAEILIAI, ir jie NETURI PRIEŠTARAUTI pagrindinio tikslo siekimui. Kodėl negali būti pirties pastato kuriame gali būti realizuoti KELI PAGRINDINIAI tikslai? atsakymas- prisiminkite patarlę apie tai kas gaunasi vejantis iškart du kiškius....

 

Aš pats propaguoju pirtį kaip fizinį ir psichologinį apsivalymą, o pirties statinys tėra  specialiai šiam PROCESUI pritaikytas ĮRANKIS.Pirties statinį traktuojant kaip ĮRANKĮ pirties procesui atlikti iškart viskas stojasi savo vietas - kiekvienas pirties statinio mazgas  (grindys, gultai, pakopos, krosnis, sienos lubos, apšvietimas ir tt) įgauna savus reikalavimus (savybes), norint sužinoti kuriuos , užtenka atsakyti į klausimą : kaip vienas ar kitas pirties mazgas PADEDA pasiekti pagrindinį (ar antraeilį) pirties proceso tikslą? 

Todėl mano atsakymas būtų - PIRTIS (kaip statinys) - ne ištvermės išbandymų, kankinimų vieta, o šiltas mažas pasaulis, įtraukiantis į savitą pojūčių ir įspūdžių ratą, iš kurio žmogus grįžta lengvas, skaidrus ir tyras... Tai ta vieta, kur žmogus jau nebekreipia dėmesio į "dizaineriškas" detales - viskas yra tesiog patogu naudotis ir neslegia.

Šitokiam pirties rezultatui pasiekti reikėtų planuojant pirties statybą. Pradėti būtent nuo to, ką Jūs norite pajausti. Visa kita - tai jau antri treti (tačiau ne antraeiliai) ir t.t. klausimai.

Statantiems ir planuojantiems statytis nuosavas pirtis patariu prieš pradedant projektuoti pabandyti bent įisvaizduoti, ką ir kaip žmogus darys pirtyje (įsivaizduoti visą pirties procesą)- kaip ruoš pirtį, kaip pirtinsis ir t.t. Tai nėra paprastas dalykas - detaliai įsivaizduoti visus savo veiksmus būsimoje pirtyje, tačiau ir naudos duoda laaaabai daug.

Prašau dalintis savo sumanymais - juk kartais žmonės daro klaidas, o aš ar kitas pirtininkas iš savo patirties galėtų pasakyti, kas yra ne taip ar patarti, ką galima būtų patobulinti....

Kadangi žmonės yra skirtingi, skirtingi ir jų poreikiai - vienam norisi tik šilumos, kitam - spirginančio karščio, trečiam - tiršto garo ir švelnios šilumos.

Priklausomai nuo to yra parenkami vienokie ar kitokie reikalavimai Jūsų norimos pirties dalims - sienoms, grindims, gultams ir tt.

Pirties klausimų aptarimas vyksta forume diskusijos.pirtininkas.lt